Budowa domu – kiedy trzeba skorzystać z usług geodezyjnych?

Zamierzasz wybudować dom? W takim przypadku konieczne będzie udanie się do geodety. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i jakie usługi prowadzi on w ramach budowy domów jednorodzinnych?

Czym zajmuje się geodeta?

Specjalista określany jako geodeta zajmuje się prowadzeniem usług geodezyjnych, a dokładnie prowadzeniem odpowiednich pomiarów oraz przygotowywaniem dokumentacji geodezyjnej, która dotyczy nieruchomości.

 

Aby pracować jako geodeta, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów kierunkowych, a następnie uzyskanie uprawnień geodezyjnych podczas państwowego egzaminu.

 

Aktualnie usługi prowadzone przez geodetów są dostępne na terenie całej Polski – w dużych miastach oraz w mniejszych miejscowościach. Gdy potrzebne są fachowe usługi geodezyjne Wieliczka wardega.pl również jest miejscowością, gdzie można skorzystać z tego typu obsługi.

 

Usługi geodezyjne przy budowie domu jednorodzinnego

Jeżeli planuje się wybudowanie domu jednorodzinnego, w takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług geodety zarówno przed rozpoczęciem rzeczywistych robót, jak i po ich zakończeniu. Jakie usługi geodezyjne prowadzone są wówczas przez geodetę?

 

Przeprowadzenie pomiarów

Wiele osób, które kupiło działkę, chciałoby dowiedzieć się, jaki jest dokładny przebieg jej granicy przed rozpoczęciem budowy domu. W tym celu można zwrócić się do geodety, który wykona odpowiednie pomiary i wytyczy granice zgodnie z dokumentacją.

 

Dokumentacja do wykonania przyłączy

Dom jednorodzinny powinien mieć odpowiednie przyłącza. Są one również konieczne przed rozpoczęciem prac, aby móc je prowadzić, co dotyczy przyłączy jak woda, prąd. W tym celu również konieczne jest udanie się do geodety, który wykona odpowiednią dokumentację niezbędną do wykonania przyłączy.

 

Wykonanie mapy do celów projektowych

Przed rozpoczęciem budowy trzeba złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty – zgłoszenie budowy lub wniosek o pozwolenie na budowę. Trzeba dołączyć do nich również mapę do celów projektowych wykonaną przez geodetę.

 

Wytyczenie budynku

Geodeta podczas budowy domu jednorodzinnego zajmuje się również tyczeniem granic budynku, czyli pokazuje on, gdzie należy prowadzić jego budowę, by dom znajdował się w odpowiednim miejscu działki według projektu.

 

Inwentaryzacja powykonawcza

Do geodety należy też zwrócić się po zakończeniu robót, aby wykonał on inwentaryzację powykonawczą. Sprawdza ona, czy budynek został wykonany zgodnie z założeniami projektowymi – znalazł się w odpowiednim miejscu na działce, ma odpowiedni wymiar.

 

Jak wybrać geodetę?

Obecnie z usług geodezyjnych można bez problemów skorzystać w wielu lokalizacjach. Warto więc wcześniej sprawdzić dostępne propozycje, ceny, a także dostępne terminy, aby wybrać odpowiedniego specjalistę.

 

W wyborze odpowiedniego biura geodezyjnego mogą również pomóc opinie, które obecnie można znaleźć w internecie na temat różnych geodetów. Na ich podstawie można wybrać wtedy specjalistę do wykonania prac.

 

Fachowe usługi geodezyjne Wieliczka – wybierz sprawdzonego geodetę, gdy planujesz budowę domu jednorodzinnego!